štvrtok 19. mája 2016

Staré knihy (photoshoot)

Ošúchané, zničené a zažltnuté. Pred pol rokom by som len pohŕdavo odfrkla a zobrala si nejakú fantasy. V poslednom čase však objavujem hodnotu v týchto knihách - veteránoch. Rozbehlo sa to u nás na povale. Našla som tam krabicu plnú maminých kníh čo čítala, keď bola tak stará ako ja. Poradila mi nejaké a ešte v ten večer som s jednou začala... a v ten večer som ju aj dočítala.
Asi o týždeň neskôr som v školskom sklade našla kopy kníh, ktoré sa mohli zničiť, roztrhať a rozstrihať. Strávila som pri nich asi hodinu, každú jednu som listovala, skúmala som ju...  A našla som aj Veľkého Gatsbyho. Kto by takúto knihu vyhodil na zničenie? Samozrejme, že som ho tam nenechala len tak pohodeného, napospas osudu. Zobrala som ho domov spolu s ostatnými kamošmi zo skladu. Mám z nich takú radooosť :))


Jedna z mála kníh, ktoré sa mi zatiaľ podarilo prečítať, je Dobrý deň smútok. Nemá ani 150 strán, navyše aj obrovské písmená... Neodolala som jej. Autorkou je mladá francúzska Francoise Sagan a tento román sa stal populárnym vo viac ako 20-tich krajinách. A má aj svoju filmovú podobu, z čoho som bola riadne prekvapená, keď som to prvýkrát počula.
Príbeh sa odohráva vo Francúzku a hlavnou postavou je Cécile, ľahkovážna drama queen, ktorá je so svojim otcom na prázdninách v letnom dome. Áaaach! Páčila sa mi veľmi, veľmi! Tou krásnou ľahkovážnosťou, ale aj myšlienkami a presným pomenovaním situácií, ktoré som zažila tisíckrát, ale nevedela som ich konkretizovať.

Väčšina kníh čo mám doma v sebe nemajú ilustrácie, ale tieto staré knihy ich majú skoro všetky. nie vždy sú podarené, ale páči sa mi, že počas čítania tam je aj nejaká estetika, nejaké spríjemnenie, prestávka od čítania na chvíľkové zamyslenie, čo je tam vlastne nakreslené.
Staré knihy si ma získali, všetkými desiatimi ich beriem. Nevyhodila som za ne ani korunu a aj tak mám na poličke poklad.8 komentárov:

 1. Aj ja milujem stare knihy. Super clanok ��

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Staré knihy sú krásne a majú svoje čaro - sú to také dámy, ladies. Aj ja som u nás na povale našla kôpku kníh, poznačených časom, no ešte stále som ich nepreskúmala. Vždy sa pri starých knihách však bojím, že v nich nájdem nejakého rozpučeného pavúka alebo čo. :X. Určite o nich píš viac, pozerám, že u teba na blogu nastalo viacero zmien. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aaaa! Ani nehovor, lebo tie knihy vrátim späť na poval :D Dúfam, že tam tie chrobaky fakt neboli :D Nič som nenašla, tak hádam ani v tých tvojich nebudú :D
   Budem písať, budem :) Už sa na to teším... A áno, samé zmeny, už si to pýtalo niečo nové, lebo to tu bolo zapadané pavučinami úplne :D

   Odstrániť
 3. Sú tie fotky úplne nádherné *_*

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zbožňujem tvoje fotkyyy.:3 A tvoje naladenie na "staré knihy" je normálne nákazlivé.:D

  OdpovedaťOdstrániť