nedeľa 24. apríla 2016

KNIŽNÁ RECENZIA: Koruna z temnoty (Sarah J. Maas)

#originalnazov Crown of Midnight
#početstran 392
#tencoknihuvytlacil Slovart, 2015

#očomknihaje


Odkedy sa @celeana_sardothien (18 y.o.) stala kráľovou dýkou, jej meče nezostali čisté. Kráľ jej dáva jednu úlohu za druhou a ona navonok plní všetko do poslednej bodky. Vzťahy s prinocm @dorianhavilliard ochladli, ale ako opora pri nej neustále stojí @chaolwstfall_ spolu s princeznou z Eyllwe, Nehemiou. 
V meste sa šepká o vzbure, preto kráľ poveruje Celeanu úlohou popraviť vodcov rebélie. Lenže čo keď s nimi súhlasí?


#čosimyslím


Po dočítaní #tronzoskla  som sa nevedela dočkať pokračovania. Úprimne, neverila som, že by mohlo byť niečo ešte dokonalejšie ako jednotka, no niečo také naozaj existuje. A je to práve #korunaztemnoty. Ak bola prvá časť akčná, druhá jej má v sebe stokrát viac. Ak bola prvá časť romantická (nebola) (možno trochu), tak druhá bola. A ak sa vám zdalo, že prvá časť bola nedostatočne krvavá, v druhej sa budete v krvi kúpať. 

Celeana je ešte viac sexy, jej charakter sa neustále mení, vyvíja a všetko čo spraví ma svoje viditeľné dôsledky. Jej drzosť a sebavedomie mi sympatizovali a za každým jej pádom akoby utrpela aj moja hrdosť. 
Nehovoriac o Chaolovi, najviac najlepšom na svete #perfectman #gonnamarryhim. Jeho očividný #friendzone v prvej časti ma nehorázne ničil. Jeho vzťah s Celeanou sa však vyvinul a som zároveň spokojná a zároveň zničená a zároveň plná očakávania a zároveň úplne bez očakávaní. 
Celkovo by som všetky postavy zhodnotila ako reálne, vyvolávajúce všetky pocity tak ako si to autorka želala. Mocných som sa bála, priateľom som verila, zradcovia ma zranili, falošných som nenávidela.
Keď som knihu čítala, čas neexistoval. Alebo sa zmenil na ten, čo šiel v knihe a vtiahol ma do seba a zakaždým, keď ma realita vytiahla späť, bolo to ako prebudiť sa zo sna v cudzom dome, čiže som bola dezorientovaná, zaskočená, nechápala som, čo sa deje, a nechápala som, prečo sa nedeje to, čo sa dialo v knihe. (a potom som v sklamaní zistila, že realita je to nudnejšie miesto, kde sa vyskytujem oveľa častejšie ako v tých cool realitách z kníh) #booknerdproblems

Navyše, oproti predchádzajúcemu dielu sa v Korune z temntoy vyskytuje už oveľa viac mágie a fantasy prvkov (čo ma teší) a stále hlbšie sa ponárame do záhad okolo jej zmiznutia.

Jednoducho povedané, čím viac #sarahjmaas píše, tým viac sa jej neviem nabažiť. Povedala by som, že je to trochu ako morfín, lenže ten som ešte nikdy nemala, takže to neviem úplne porovnať, ale z toho čo som počula by to mohlo fungovať na rovnakej báze. #onlytheyknow

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu si môžete zakúpiť aj TU.

1 komentár:

  1. Mne sa páči, že každá kniha zo série je tak trochu úplne iná... má nádych niečoho odlišného nového a stále sa to len zlepšuje. Už sa veľmi teším na piaty diel. Len som zvedavá, ako po štvorke pochodia tí, čo zbožňujú Chaola :D to by ma fakt zaujímalo, čo si o tom pomyslia, lebo tam nastanú také brutálne zmeny, že ani neviem, ako sa k tomu všetkému vlastne Sarah dopracovala :D

    OdpovedaťOdstrániť