pondelok 11. januára 2016

KNIŽNÁ RECENZIA: Etiketa & špionáž (Gail Carrigerová)

Originál: Etiquette & Espionage (Finishing School #1)
Autor: Gail Carrigerová
Počet strán: 288
Vydavateľstvo: CooBoo, 2014

Anotácia


Viktoriánske obdobie, Anglicko a nad ním vzducholoď. Kto by bol povedal, že je v nej škola mravov pre mladé dámy. Kto by bol povedal, že ich tam učia špehovať, klamať a bojovať? Štrnásťročná Sophronia by to tiež nebola povedala. A nebola by povedala ani to. že tam niekedy bude chodiť. A ani v najmenšom by si nikdy nepovedala, že sa jej tam bude páčiť. Kto by bol povedal, že sa tento príbeh bude páčiť mne? Začala by som zľahka - obálka. Určite dokáže pritiahnuť pozornosť, a to hlavne kvôli výraznému ružovo-fialovému pozadiu. Svoje poslanie splnilo, no aj tak to nebola práve šťastná voľba. Žena na obálke je o hodne staršia ako hlavná hrdinka, čo je ďalším zavádzajúcim faktom. Rozpixelovaná zadná časť tiež nepridala na dojme, no napriek všetkým týmto vonkajším odpudom ma Emalinka presvedčila, aby som si knihu kúpila a prečítala si ju. Predsa len, ako správny fanúšik steampunku, by v mojej knižnici chýbať nemala.

Hlavná hrdinka Sophronia (áno, nepomýlila som sa, naozaj sa tak volá, je to divné, svojim spôsobom milé, ale moje dieťa tým menom nepoctím). Je úplne iná ako jej ostatné rovesníčky. Behá, skáče, šplhá a bije sa, čo sa na mladú dámu teda rozhodne nepatrí (nono)! Práve kvôli tomu si získala moje srdce už v počiatočných stranách.
Sophroniina úhlavná nepriateľka, Monique sa mi znechutila rovnako rýchlo. Jedna arogantná čajočka, ktorej sa všetko prepečie (fujky)! Autorke som jednoducho spapala všetko tak, ako mi to naservírovala.
A medzi to sa ráta aj Mydloš, och, neodolateľný Mydloš (skladajte ódy). Prešibaný, šikovný, presne tak, aby sa vám zapáčil.

S dejom to nebolo inak. Nič nebolo navyše, nič nechýbalo. Napriek tomu, že sme sa nachádzali v devätnástom storočí, robotické psi a sluhovia ma ubezpečovali, že to nebude nuda. Síce to bola škola, kde sa učila etiketa, no zároveň aj úplný opak toho. Všetko bolo okorenené rôznymi zaujímavosťami, ako napríklad upír - učiteľ alebo vlkolak s klobúkom na hlave.

Ďalšou zaujímavou a veľmi milou časťou knihy je jej rozdelenie nie na kapitoly, ale na lekcie. Názov lekcie zakaždým úžasne a vtipne vystihol jej obsah (napr. Ako sa nezoznamovať, Ako neflirtovať). Z estetického hľadiska mi tiež ulahodili aj maličké ozubené kolieska na každej strane.

Určite nedajte na prvý dojem. Ak si myslíte, že Etiketa a špionáž je kniha o 18-ročnej slečne Fifi, ktorá sa zaľúbi do špióna a bla bla bla... Tak si to vyhoďte z hlavy. Prvý dojem je lož. Kniha sa skôr zameriava na nižšie ročníky, napriek tomu sa v tom nájdu aj dvadsiatky. Je to veľmi milé, zlo zatiaľ nemá žiadne vážne rozmery.

Ak budete premýšľať nad niečim, čo bude podobné Harrymu Potterovi, ale pritom to bude úplne iné, potom toto je tá správna voľba. A nedajte na prvý dojem! :)

12 komentárov:

 1. Tak po tejto knihe pokukujem už dlho a preto ma potešilo keď som zistila cez online katalóg knižnice, že ju majú. A tak Monika celá naradostená šla do knižnice a začala hľadať, no bezúspešne...dokonca zašla aj do oddelenia pre deti, pretože bolo dosť možné, že sa tam knižočka ukrýva, keďže tam minule našla Eonu, čo Jazdcov časom (ale až druhú časť, takže to bolo zbytočné)...no opäť nulový výsledok...ostala veľmo smutná a nahnevaná...a knihovníčky sa nepýtala, pretože pohľad tej starej dámy by zabíjal...a to bolo už vážne nebezpečné riskovať život kvôli knihe :D
  Síce som si odtiaľ oddniesla ďalšie štyri knihy, tú ktorú som chcela som nenašla a teraz ma to vážne škrie, pretože po tvojej recenzii ju chcem prečítať ešte väčšmi! Inak opäť perfektná recenzia, pobavila si a na knihu si ma navnadila (no tá obálka je vážne mätúca)...joj, už aby som opäť šla do knižnice a hádam tam pani knihovníčka s tým strašidelným výrazom v očiach už nebude :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach, tie knihovníčky! Veď ak milujú knihy, ako sa môžu tak ukrutne mračiť? BuĎ predstierajú knihomoľstvo alebo tú zlobu, lebo oboje dokopy, to je čístý nonsens! :D Držím palce v lovení knihy, určite si ju prečítaj, myslím, že by sa ti mohla naozaj páčiť :))) A ďakujem :)

   Odstrániť
 2. Tak teď nevím, knihu jsem si přinesla z knihovny, rozečetla a odložila. Nijak zvlášť mě nenadchla, přitom námět se mi hrozně líbí a přijde mi zajímavý, ale styl jakým je to psané mi nesedí, je to příliš jednoduché a plné logických nesrovnalostí... Takže zvažuju, jestli vůbec budu knihu dočítat :-(

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, je to jednoduchšie, ale aspoň je to absolútny relax, môžem vypnúť a nestrachovať sa, že mi niečo ujde :) Daj tomu ešte šancu :)

   Odstrániť
 3. "Kto by bol povedal, že sa tento príbeh bude páčiť mne?" NO PREDSA JA! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. #emalina-veštica #tretieoko #povedzviac #vďakazatyp :*** :D

   Odstrániť
  2. #emalina-grammar-nazi #tip <3 #mámeštejednupredpoveď #DRAHOKAMY!

   Odstrániť
 4. Mňa najprv kniha nelákala a to kvôli veku hlavnej hrdinky. Ale keď som to čítala, tak som jej vek ani nevnímala a príbeh ma pohltil. Plný akcie, srandy a Mydloš bol zlatý. :3 Druhý diel bol tiež super, neviem sa dočkať trojky!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím. Dvojku mám už domka, som na ňu zvedavá :3 Štve ma, že trojka už v slovenčine nebude :/

   Odstrániť
 5. Kniha má zlé hodnotenie? To som si ani nevšimla. Ja si pamätám len tie dobré. Ale mne sa príbeh páčil. Bolo to také milé a vtipné čítanie, niečo odlišné od toho, čo čítam zvyčajne.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hej, máš pravdu :D Napísala som hovadinu riadnu, neviem odkiaľ som to zobrala. Ani som si to neuvedomila. Aj mne to prišlo milé, škoda tých ďalších dielov, ktoré sa už nebudú prekladať.

   Odstrániť