sobota 2. januára 2016

KNIŽNÁ RECENZIA: 7 min. po polnoci (Patrick Ness, Siobhan Dowd)

#originalnazov A Monster Calls
#kolkotomastran 216
#tencotovytlacil Slovart, 2015


#ocomtoje 


Malý chalan @conor (13 y.o.)  má ťažko chorú matku a odkedy sa to dozvedeli v škole, získal istú #superpower. Nikto si ho nevšíma, až si myslí, že je neviditeľný.
Prastarý netvor @monster.san (+/- 100k y.o.), pôvodom z tisu #yew, sa na to už nemohol pozerať a rozhodol sa, že mu pomôže, rozpovedaním troch príbehov.

#amonstercalls #scarystory #monster #deepthoughts #beutiful #book #storyofmylife #slovart #slovartbooklab

#mojnazor


Prvá vec, čo upúta nie len mňa, a nepochybne aj každého iného, sú ilustrácie. #JimKay je neuveriteľný obrázkotvorca a keď budem veľká, budem ako on. Vždy presne vystihol situáciu, kde sa ilustrácia hodila a vždy zachytávala presne tú emóciu, akú si príbeh pýtal. Jednoducho eňo-ňuňo. 

Príbeh ma oslovil rovnako. Čítala som, čítal, čítala a zrazu som bola na konci, len tak, úplne zrútená a neschopná dostať sa k posledným stránkam. Ťažká kniha sa mi zrazu zdala ešte ťažšia a ja som bola psychicky na dne. 
Cez deň sa diali úplne bežné a obyčajné veci. Conor chodil do školy, staral sa o svoju mamu, otravná babka ho tyranizovala... A v noci sa objavil Netvor spletený z tisu, obrovský ako dom. Bolo to neobyčajné, no zároveň to bolo veľmi prirodzené. Bolo však zvláštne, že Conor sa ho nebál, tým pádom ani ja. Veď predsa obrovské strašidlá ku mne chodia každý deň.


Kombinácia obyčajného-neobyčajného príbehu s týmito neuveriteľnými ilustráciami vo mne vyvolávali silné emócie. Kniha má v sebe skrytú neobyčajnú myšlienku o myšlienkach a o ich sile. S koncom nie som úplne stotožnená, ešte dlho po tom som bola strašne smutná a vyvedená z miery.

Čo vás čaká? Neopakovateľný estetický zážitok, hodiny a hodiny premýšľania a zmyselne strávený čas. Myslela som, že sa budem neskutočne báť a zle sa mi bude zaspávať, no viac som sa bála Šepkajúcej lebky (duchovia ma mátali ešte aj pri čítaní tohto). 


Navyše v októbri vychádza film. No nie je to super? :))) Dúfajme, že ho nepokazia. #letswaitZa knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

10 komentárov:

 1. Super recenzia! :)) Jaj bože, ako mocne túto knihu milujem!! :D :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Aj ja, hlavne kvôli tým ilustráciám :3

   Odstrániť
 2. Geniálne si to s tým instagramom napísala, konečne iné recenzie, neviem vyjadriť svoju radosť about it. A knižku mám v češtine (z toho úplne odlišného názvu som bola trochu zmätená, lebo v CZ je to Volání Netvora), ale som si istá, že to stojí za počteníčko :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Aj ja som bola zo začiatku zmätená, či je to to isté :D

   Odstrániť
 3. Fakt úžasný nápad, recenzia a lá instagram. Kde na to chodíš? :D
  Názor na 7 minút po polnoci máme ale rovnaký, tiež ma kniha nemilosrdne dostala do emocionálneho pesíma. Prečítala som ju strašne rýchlo, nemohla som ju ani na minútu položiť, odtrhnúť zrak od ilustrácií Jima Kaya. Aj dlho po prečítaní som nebola schopná napísať zmysluplnú recenziu (alebo aspoň niečo, čo by sa dalo nazývať recenziu, more like chválospev) a nakoniec som skončila iba s daním 5/5 na GR, bez komentára. :D
  Dúfam, že ešte niekedy takúto recenziu napíšeš, je to geniálne! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, mám jednu špeciálnu miestnosť v dome čisto len na nápaday, ktoré ešte len dostanem :D Určite ešte niekedy takú recenziu spravím :))) Ja som nevedela dočítať posledné strany a potom som chcela dať 2 hviezdičky, lebo sa to malo skončiť šťastne!! :(

   Odstrániť
  2. Ja by som dala 2 hviezdičky, keby to skončilo šťastne. :D Bol to síce megasmutný koniec, ale podľa mňa to Patrick napísal správne.
   Tak tam ma niekedy zober!! :D

   Odstrániť
 4. Odpovede
  1. Tou knihou? Či tým Instagramom? :D

   Odstrániť
  2. aj aj :D super to maš vymyslene, perfektne to vyezra, milujem #hashtagy :D ...a na tu knihu myslim, odkedy som si prečitala tvoju #review :D

   Odstrániť