utorok 22. decembra 2015

KNIŽNÁ RECENZIA: Lockwood a spol. 2 (Jonathan Stroud)

Originál: The Whispering Skull (Lockwood & Co. #2)
Počet strán: 424
Vydavateľstvo: Slovart, 2015

anotácia

Nepokojný Londýn je neustále plný duchov a agentúra Lockwood a spol. má plné ruky práce. Predchádzajúci prípad ich zviditeľnil a v rebríčku kvality ich posunul o niekoľko priečok vyššie a vďaka tomu získavajú ďalší poriadny prípad.
Ako sa zdá, záhadná lebka v pohári, ktorá leží u nich na polici, nie je úplne čistá a má v tom prsty. Rozrozpráva sa a všetkým trom členom agentúry zamotá hlavu. 

Prvá polovica príbehu sa nijako nelíšila od Vreštiaceho schodiska. Trochu sme si pripomenuli charaktery postáv, priplížili sa nejaké nové postavy a pomaličky sme vplávali do hlavného problému. Za každým rohom sa skrývalo napätie a otázky. Síce je kniha odporúčaná pre 10+, keď som zaspávala, nebolo mi všetko jedno. Medzi stranami sa často objavovali fakt nechutné a dosť podrobne opísané situácie, ktoré ešte teraz ťažia moju myseľ. Mňa však dokáže vystrašiť čokoľvek a všetkému hneď uverím, takže pre niektorých to až také strašidelné byť nemuselo.

Chcem sa vám aj trochu posťažovať. Postavy boli na môj vkus až príliš jednoduché. Lucy bola strašne drsná, George nechutný a Lockwood uhladený. Každá postava niečím vyčnievala a na tom bola postavená celá jej charakteristika. Mali nejaké svoje razítka na čele a to bolo všetko. Chýbal mi progres, ktorý by zdôverihodnil a prehĺbil ich charakter.
Preto je to ale kniha určená pre deti. Pre starších je to veľmi príjemná a kvalitná oddychovka plná napätia a prevratov. Len čítate a čakáte, čo sa stane. Kniha písaná veľmi plynulo, takže mozgové bunky neodumierajú pri každej ďalšej strane.
Mojou najobľúbenejšou postavou bola lebka, ktorá je aj na obálke. Bola vtipná, záhadná a nevedela som, čo od nej čakať. Na jednej strane pomáhala a vzápätí robila zlobu. Mala tú iskru, ktorá chýbala zvyšným postavám.

A čo ma okúzlilo asi najviac? Slovník úplne vzadu. Robila som si z neho dokonca aj domácu úlohu. Nie je to len niečo, čo si autor len tak vymyslel a zbúchal z toho niečo čitateľné. Celý príbeh stojí na veciach, ktoré už existujú. Či už sú tu spomenuté výrazy ako ektoplazma, alebo konkrétne pomenovania duchov ako je Blúdiaca nevesta. Jednoducho tip-top!Takže strašidelné, jednoduché, plné akcie s úžasným vyvrcholením. Ku koncu som hádam aj dýchať zabudla. Síce som od pokračovania čakala o dva chlpy viac, aj tak to bolo stále skvelé. Zostalo to však na tej istej úrovni ako prvý diel. Možno sa to v trojke konečne posunie niekam ďalej. 

Ďakujem vydavateľstvu Slovart za knihu :)

4 komentáre:

 1. Nad touto sériou už dlhšie rozmýšľam, lebo od autora zbožňujem jeho trilógiu Bartimeaus (či ako je to meno), ale vždy ma odradí tá strašidelnosť.:D Mne totiž netreba veľa na nočné mory.:P Každopádne super recenzia.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som úplný strachoprd tiež, ale ono to pár nocí vydržím a potom je to už v pohode. Nie je to až tak strašne strašné strašňe :D

   Odstrániť
 2. Neviete, či preložia aj trojku?

  OdpovedaťOdstrániť