sobota 18. apríla 2015

KNIŽNÁ RECENZIA: Selekcia (Kiera Cass)

Originál: The Selection #1
Počet strán: 312
Vydavateľstvo: CooBoo, 2014

Anotácia


Mladá America žije životom "z ruky do úst" spolu so svojou rodinou. No nesťažuje si. Je pripravená ísť touto cestou aj so svojím priateľom Aspenom. Teší sa na kopce detí, ktoré budú spolu s ňou hladovať, teší sa na zvŕtanie v kuchyni s takmer poloprázdnou chladničkou. Jej matka ju nabáda, aby sa zapojila do súťaže o princovu ruku, ktorý si práve hľadá nevestu. S myšlienkou, že aj tak nevyhrá vyplní prihlášku a dostane sa medzi 35 dievčat, ktoré majú možnosť stať sa nevestou očarujúceho princa Maxona.


Tak ako asi každého ma hneď oslovila obálka a v tesnom závese hneď za ňou sa tiahne námet knihy. Bola som zvedavá ako asi súťažia všetky tie baby o princa a prečo to robia. Vopred som sa zmierila s tým, že to nebude kvôli tomu, aby nerozzúrili princa Maxona, lebo inak by sa premenil na draka, alebo preto, lebo ukradli tie najkrajšie dievčatá z celého vesmíru. Bola som pripravená na niečo také prízemné, ako vlastná vôľa.

Prvých sedemdesiat strán by som odstránila. Možno by na ne mohli dať nejaké ilustrácie alebo ich jednoducho nechať radšej prázdne. Pokazili celý dojem z knihy, lebo to  bolo umelých sedemdesiat strán. Reaktanty boli príliš slabé na to, aby vytvorili produkt. Z polievky sa lev nenaje. 

America ako hlavná hrdinka bola celkom fajn. Nevadila mi, síce nebola mojou šálkou. Typické teen dievča, ktoré prežíva lásku až do konca života. Pritom ale má odvahu a guráž. A ďalšia pozitívna vlastnosť - priamočiara.
Aspena by som veľmi rada celého zastrčila do tých vygumovaných strán, aby sa odtiaľ už nikdy nedostal a nepokazil celý koniec! Celá tá ich láska bola mne nesympatická, príliš reálna a tuctová. Navyše tam vytvoril trojuholník. Aké by to bolo pekné bez neho...
Maxon bol mojím favoritom. Zodpovedný, múdry, milý, nevinný... Rozmýšľam, čo by som napísala, ale len sa usmievam. Hodil by sa do nejakej fantasy. Čo hrdina ako Maxon robí v YA?

Každopádne, Maxon s Americou boli zlatí. Tvárili sa, že sú len kamaráti a práve tým sa dostali jeden druhému pod kožu. Ona bola bystrá a pomáhala mu s politikou a on jej pomáhal zabudnúť na Aspena (vynecháme tú obrovskú medzeru v príbehu ktorá hovorí, že vôbec nemala dôvod zabúdať). Páčilo sa mi, že na to nešli rýchlo ale veľmi zľahka. Dodalo to tomu rozum, ktorý zo začiatku chýbal.

Dej sa odohráva v USA, premenovanej na Illeá. Môžete cítiť istý závan dystopickej arómy. A keď vám poviem, že je Illeá rozdelená na takzvané kasty, tak vám to môže pripomínať všetky tie knihy ako Hry o život a Divergenciu. Je to presne to, akurát to nie je také dramatické. Väčšinou sa tu riešia róby, šaty a princ Maxon. Sem-tam tadiaľ preletí nejaký náznak budúceho "ne-láskového" problému. V druhej časti by sa nám to hádam malo objasniť.

Prvé pocity po dočítaní boli, že tomu chcem dať 4 hviezdičky a to len za ten pokazený začiatok. No tie muchy mi hovoria, že to bude ešte o niečo menej. Možno nejakých 63,5% zo 100. Čítanie to bolo pútavé a príjemné. Nič zložité ani prevratné. Ak čakáte, že táto kniha vo vás zanechá odtlačok (ako ja), tak nečakajte. Keď si chcete príjemne vyhodiť z kopýtka, tak odporúčam. 

11 komentárov:

 1. Ja neviem, ja som Cassovej tie postavy proste neverila. America ma strašne iritovala, Aspena by som vygumovala spolu s tebou a Maxon bol typický, disneyovský princ. Vážne neviem, čo všetkých na tej knihe až tak ohúrilo..
  Ale aj tak, pekná recenzia :) :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Po do čítaní som bola z toho nadšená, ale potom, keď som začala písať recenziu tak mi napadali len tie negatívne veci a pekné odleteli niekam preč. Preto som ju nechcela moc skritizovať (už som mala napísaných pár hnusných slov) :D
   Disneyovskí princovia sú najlepší! :D Maxon to tam celé zachraňoval... Možno by som mu dala ešte bieleho koňa :3 :D

   Odstrániť
 2. Táto kniha ma akosi nikdy nenalákala.:D Dystópie ma už veľmi nebavia a knihy, ktoré sa zameriavajú prevažne na lásku tiež nie.:D Ale super recenzia.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja tiež nemám rada ani dystópie ani láskavé príbehy, ale sem-tam si to vždy rada pripomeniem :D Viacej si potom vážim svoj žáner :D Ty nikdy nedostaneš chuť na tie ohrané veci? :D

   Odstrániť
 3. Mna prvých sto strán strašne nudli pretože sa mi to podobalo na Hry o život a tie ma nebavili potom sa to už chvalabohu zmenilo a bolo to fajn čitanie :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak tak... Kým sa to nerozbehlo, tak to bolo strašné :D

   Odstrániť
  2. To teda heej,recenziu ak budeš chcieť najdeš tu na blogu- http://only-in-dreams.blog.cz/

   Odstrániť
  3. Ahááá, tak to si ty! :D Super, vďaka, určite sa pozriem :)

   Odstrániť
  4. Ano to som ja,moja maličkosť.Nemáš začo :)

   Odstrániť
 4. Takže 63,5 %...lepší priemer...hmmm, ale aj tak tejto knihe neverím. Už len tie kasty, čo spomínaš, kde sa riešia tie šaty, róby...to znie čudne. To akože ich každodenný problém sa týkal len toho, čo majú na sebe a tí, čo majú niečo horšie sú na tom teda...horšie? Fakt neviem, čo si o tom myslieť...dúfam, že to tak nie je :D A to, s tou súťažou o srdce princa...to je ako tá americká show the Bachelor - samé klamstvo a pretvárka. Ale to je len môj názor. Knihu som nečítala, takže neviem posúdiť, no mne to tak príde. Možno zo zvedavosti by som si tú knihu prečítala, možno...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie... Preháňam, ako vždy :D Ale tých zvyšných 34 báb sa chovalo presne tak. Už si to ani poriadne nepamätám... Mohlo to byť tak 2 mesiace dozadu, čo som to čítala? :D A ja by som si knihu osobne nikdy tiež nekúpila a ani som si ju nekúpila. Kamarátka mi ju požičala a mám slabosť pre ryšavky, takže som myslela, že America bude cool ako Amy Pond, ale bola vážne len lepším priemerom... A veru, originalitou neprekypovala, ale ak by to niekoho doviedlo k čítaniu kníh, tak je to celkom jedno (chápeš, čo tým chcem povedať) :D

   Odstrániť