utorok 13. januára 2015

KNIŽNÉ RECENZIE: Havrania brána, Úžasná Plochozem #1

HAVRANIA BRÁNA (Anthony Horowitz): 


Originál: Raven´s Gate (The Gatekeepers #1) 
Počet strán: 200 
Vydavateľstvo: Slovart, 2007 

Štrnásťročný Matt žije v Londýne /cítite ako mienka o tejto knihe náhle stúpla pri zmienke o Londýne?/. Je to chlapec bez matky, bez otca a tak musí bývať u svojej nie práve najmilšej tety /teraz vám hlavou preletí, že to mierne pripomína Harryho Pottera, čo vo vás vyvolá spochybnenie, no ubezpečujem vás, že sa nie je čoho báť/. Matt sa dostane do poriadne veľkej a riedkej (alebo hustej?) kaše /ste poriadne zvedaví do akej, však?/.  Preto odchádza do svetom zabudnutého mestečečka, kde ho bude tyranizovať druhá babizňa, ktorá ho dostane pod opateru /teraz vám to možno nedáva zmysel, ale je to premyslené, vážne/ A človek by nechápal prečo, keby nevedel, že Mathew je jedno z piatich detí, čo majú strážiť Havraniu bránu. Ale čo je to tá Havrania brána a čo je za ňou? Alebo skôr kto?

Knihu vám môžem len a len odporúčať. Napriek tomu, že nie je úplne nová, jej kvality vôbec nevyšumeli. Začiatok je trochu natiahnutý, ale to iba kvôli tomu, že je to väčšia séria a tá si zaslúži poriadny štart. Síce je hlavná postava dosť mladá, autor neberie na menších čitateľov ohľad a vsúva smrť všade kde sa zmestí (pre mňa hotový raj). Niektoré postavy by som síce zachránila, byť na autorovom mieste, lebo mali náznak vážne skvelého charakteru. Každá postava, či už hlavná alebo vedľajšia, bola prepracovaná. Na záver sme dostali poriadnu dávku akcie. Nie je to zložité čítanie, také do rušného prostredia, kde sa nedokážete moc sústrediť, ale napriek tomu rozumiete deju.

ÚŽASNÁ PLOCHOZEM - Farba mágie (Terry Pratchett)Originál: The Color of Magic (Discworld #1)
Počet strán: 264
Vydavateľstvo: Talpress, 2003

Odkedy som o knihe počula, chcela som si ju prečítať. A raz, na narodeniny, keď som sa prechádzala kníhkupectvom... Booom! Vidím, čo som dovtedy nevidela... Nechajme to radšej tak...
Tak, toto určite nie je oddychovka. Čítala som to vždy v autobuse, kde ma samozrejme vyrušovali príslušní cestujúci, takže som bola párkrát little bit stratená. Ale to bolo podľa mňa len tým prostredím (áno, hoď to všetko na úbohý autobus!).
Tohto autora považujem za úplnú novinku (nejako som ho prehliadala), preto vám to ako novinku budem prezentovať. Vrhnime sa na opisovanie dokonalosti samej!
Hlavným hrdinom je čarodej Vetroplaš (prosím, strhnime tú debatu o tom, ako strašne je to preložené do slovenčiny, dobre?). Na krk sa mu zavesí turista z ďalekej krajiny, menom Dvojkvietok (milujem tú knihu už len kvôli tým menám). On má svoju zázračnú truhlicu s nohami (viď. obálka) a je to taký šialenec (čo nakoniec asi každý na Plochozemi). Vetroplaš ťahá Dvojkvietka zo všetkých problémov, do ktorých sa bezhlavo vrhá. Koniec. Krása.

Ak hľadáte totálne praštený a premyslený príbeh, moja intuícia by vás pravdepodobne mohla zaviesť práve k tejto knihe. Budem sa síce opakovať, ale toto slovné spojenie je veľmi dôležité. Je to dokonalosť sama. Či už úplne skvelý Smrť, alebo tzv. bohovia, ktorí hýbali figúrkami po hracej ploche.
Milujem Plochozem a keď budem veľká, stanem sa kozmokorytnačkológom! :3

Mimochodom, môžem si v pohode prečítať ktorúkoľvek časť bez ohľadu na poradie? Dvojka je len v češtine (čo znamená, že ak vám neprekáža čeština, radšej si zvoľte tú, lebo je viac prístupná). 

12 komentárov:

 1. Havraní bránu jsem nečetla, ale zní to dobře. :) Zeměplocha (upřímně, Plochozen je dost vtipné :D) je boží, uvažuji, že se do ní znovu pustím (četla jsem ji před nějakým časem a nedala celou, ale zásoby naší knihovny od té doby výrazně stouply). Jinak se to myslím dá číst na přeskáčku, tedy takhle nějak: http://michaela.such.sweb.cz/zemeplocha.jpg Ty linky na sebe různě navazují, ale nejsem na to expert. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ech :D Tak to je poriadny guláš :D No, myslím, že to risknem a trošku preskočím dvojku a trojku :D Hej, no tie názvy sú také .. pofidérne :D A bola by som rada, keby si aj naša knižnica urobila nejaké slušné zásoby Plochozeme :D

   Odstrániť
 2. Som rada, že sa ti práve páčila Plochozem, totižto ju mám doma a stále som nevedela, či si ju prečítať, či nie, či mi sadne a pod. Túto knižku mi už odporúčal môj učiteľ angličtiny, ktorý je úplný nadšenec tejto série, tak sa nehorázne teším :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Heh :D Učiteľ anigliny musí byť týpek :D A určite sa do toho pusti ... neviem, aké knihy preferuješ, ale táto by sa mala páčiť každému milovníkovi fantasy :D

   Odstrániť
 3. Havrania brána je úplne perfektná :3 čítala som ale asi iba prvé dva diely, tak sa k tomu musím niekedy vrátiť :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som zatiaľ len jednotku a tiež sa k nej musím vrátiť :D Cítim za tým niečo veľké a prekvapujúce :D

   Odstrániť
 4. Tá prvá sa mi páči! Smrť, kde sa dá. Kniha pre mňa. Šťastné konce a žili šťastne až do smrti je pre amatérov! :D Chce to poriadnu dávku smrti. :D
  (Viallen z All dreams are real- http://all-dreams-are-real.blogspot.sk/)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D Šťastné konce sú už nuda a len ťažko sa dá kniha ukončiť šťastne a pritom prekvapivo :D :D Ale zas... niekedy to je až moc prehnané :D Napríklad keď zomrie hlavná postava.... To sa mi zdá odveci a celý príbeh akoby putoval do jednej obrovskej čiernej diery :D

   Odstrániť
  2. Čo ja viem. Hlavná postava je vždy dokonalá a nedotknuteľná. Je zaujímavejšie, keď nemáš tú istotu či sa mu niečo stane. Ja mám rada niečo na spôsob Hry o tróny. Nikto nevieš kedy, kto a ako zomrie...

   Odstrániť
 5. Plochozem jsem četla a byla jsem úplně nadšená ^^. Zvu vás všechny na mou Giveaway o voňavé ceny :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Havraniu bránu som čítala tesne po jej slovenskom vydaní a spomínam na ňu v dobrom - vtedy bolo obdobie, keď od Horowitza vychádzala ešte jedna séria kníh, tuším o mladom agentovi a tá bola tiež fajn. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Autora som ani moc nepoznala, ale séria ma zaujala obálkami :D Aj celkom vyjadrujú jej obsah. A samozrejme, Londýn, to zapečatilo všetko a bolo rozhodnuté, že si to musím prečítať (nie, že by som nosila každý deň tričká s nápisom I <3 London alebo Britskú vlajku, ale to mesto má v sebe charizmu) :D Myslím, že od Horowitza by sa dalo čítať aj o agentoch, lebo má veľmi sympatický štýl písania :)

   Odstrániť