utorok 24. februára 2015

KNIŽNÁ RECENZIA: Lockwood a spol. Vreštiace schodisko

Originál: The Screaming Staircase (Lockwood & Co. #1)
Autor: Jonathan Stroud
Počet strán: 376
Vydavateľstvo: Slovart, 2014

ANOTÁCIA: 
V tomto príbehu to majú deti naozaj ťažké. Sú totiž jediné, ktoré dokážu vidieť a zneškodniť ducha. Vekom sa táto ich "schopnosť" vytráca, takže to opäť zostáva len na ďalšej a ďalšej generácii. 
Takže deti pracujú pre rôzne agentúry, ktoré ničia duchov. Medzi nimi sú samozrejme tie najväčšie komerčné zvieratá (napr. Fittesovej agentúra) a potom tie menšie, ktorým sa väčšinou ujde len pár duchov prvej triedy (to sú tí najslabší). Medzi tieto agentúry patrí aj Lockwood a spol. Šéfuje jej sám Anthony Lockwood spolu so svojimi dvoma zamestnancami. Jedného dňa vyhodili počas služobnej doby dom do vzduchu. A tým sa ich problémy len začali. Lockwood a spol. je veľmi príjemná kniha o troch 15-ročných deťoch z agentúry Lockwood a spol. (prekvapivo). Moja sestra hovorí, že sa jej podobá na Harryho Pottera. V prvom momente si poviete, že je to kravina, ale istým spôsobom má pravdu, lebo je to rovnako milé a prevratné ako on. Má to v sebe iskru, ktorá vám nedovolí na knihu zabudnúť. 
Postavy neboli nejako obzvlášť prepracované, zato dej a duchovia do najmenšieho detailu. Na začiatku už bolo všetko zabehnuté. Duchovia boli hotovou vecou, ktorá sa považovala za bežnú problematiku súčastnosti. Zo začiatku som mala pocit, že je to len niečo ako priemer, no keď sa na konci odhalili všetky súvislosti... Smekám imaginárne klobúky. 
Celý príbeh rozpráva Lucy z prvej osoby a celkom jej to ide. Pomedzi hlavnú dejovú líniu križuje (na začiatku) spomienky zo skoršieho detstva. Ďalej tu bol očarujúci, múdry a vtipný Lockwood, oslovovaný výhradne len priezviskom. Je majiteľom rovnomennej agentúry, ktorá sídli v jeho dome. Tretím a posledným zamestnancom tejto agentúry je George, v podstate druhá Hermiona (zo začiatku nesympatický a rozum celej skupiny).  

Kapitoly ubiehali jedna radosť. Túto knihu som mala ako cestovné čítanie (do a zo školy) a ľutovala som, že to trvá len 45 minút. Bolo to písané veľmi príjemným štýlom. A na otázku, či som sa bála... Bolo to písané tak odvážne, že som na strach ani nepomyslela. Teda v začiatkoch. Posledných sto strán som prežívala len vďaka tomu, že som bola obklopená viac ako štyridsiatimi piatimi ľuďmi z autobusu. Nechcem si ani predstavovať, ako by to vyzeralo večer pred spaním. 

Ak ste doteraz čítali pozorne, mohli ste si všimnúť, že ešte nepadla žiadna kritika. A naozaj, knihe by som veru nič nevytkla (dokonca mala aj dostatočne veľké písmená, takže som nemusela žmúriť a ich rozmer mi príjemne hladil oči (nie ako ti ostré malé potvory)). V percentuálnej hodnote by to bolo asi 91% zo 100. Minimum odoberám len kvôli počiatočnému dojmu, inak je všetko tip-top. Odporúčam prečítať malým aj veľkým. Duchárskych príbehov predsa nikdy nie je dosť! 

10 komentárov:

 1. Stojím si tak pred školou, počúvam mojich miláškov Ret Hot Chili Peppers a umieram blahom nad tvojim (venovaním :D?). Už sa teším ako si knihu prečítam :3. A skvelá recenzia ako vždy :D ! (A o to skvelejšie, že je prakticky pre mňa (pre moju skromnú maličkosť)) :D.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada :D Celý čas som na teba pri písaní myslela :D :D A už sa teším na tvoju recenziu ... s venovaním :D :D

   Odstrániť
  2. Som si istá, že aj ja budem myslieť na teba :D. No aj ja sa teším, keď ho budem vymýšľať :D...

   Odstrániť
 2. To tak není fér, že vy slovenskou verzi máte hezčí obálky než my českou! :D
  Já hrozně mám ráda tohoto spisovatele. Popravdě je můj nejoblíbenější a když jsme zjistila, že se u nás vydává další jeho kniha, musela jsme si ji pořídit.
  A já ji četla právě v noci před spaním a protože jsem strašpytel tak jsem se u toho bála i když ta kniha je mířená na mladší čtenáře než jsem já :D
  Recenze moc hezky napsaná (hlavně proto, že to nekritizuješ, protože to by mi trochu vadilo :D) a i když je kratší, což není špatně, je tam vše co o knize člověk má říct. Super :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale no, tá vaša tiež nie je najhoršia :D Rozhodne lepšia ako Upírska akadémia :D A radšej by som mala škaredšie obálky a preložených toľko fantasy kníh, čo máte vy :D U nás je to strašná bieda... V Panta Rhei je Sci-fi/Fantasy prevažne z 80% čisto česká záležitosť :D
   Toto je moja prvá kniha od tohto autora (predtým som ani netušila, že existuje) a myslím, že si u mňa získal istú reputáciu :D
   Keď sa tam tí mnísi šplhali po stenách, tak to muselo byť strašné, potme... sama ... :D
   Ďakujem veľmi pekne za pochvalu :) A mne trochu vadí, že je to kratšie, lenže som to čítala už dávnejšie a všetky tie emócie sa už zo mňa vyplavili, takže som musela niečo vydolovať z pamäte (keďže si už nerobím zápisky ako kedysi) :D

   Odstrániť
 3. Tak ja si idem prečítať novú recenziu od Frankkie a v tom šok-pomyslela som si, že mám asi zlú adresu :D Ale potom mi do očí udrel ten krásny nadpis tvojho blogu-a fakt sa mi to písmo neskutočne páči-a vedela som, že sa čosi stalo-nový dizajn! :D....je super!!!! Hoci priznávam, že Muriel z Fablehaven-u vôbec nepoznám-len sa na mňa za to nehnevaj....:) Je to tu kráááásne-myslím úplne úprimne :D...No, a čo sa týka už tej spomínanej recenzie, tak knihu nepoznám a duchovia nie sú moja šálka kávy, ale rada som si prečítala tvoj názor pretože viem, že každá tvoja recenzia sa líši od iných blogerov a tvoj humor mi vždy zdvihne náladu :) Presne ako aj teraz...a pochváľ spolužiakov :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Za Muriel sa vôbec nehnevám. Počítala som s tým (ale je to moja láska, aj keď je to záporná postava, v očiach jej vidím dobrotu). :D
   No tak, duchovia ťa neberú? Vôbec? Ani trošičku? Veď je to fascinujúce! :D
   Ďakujem, ďakujem :) Raz si budem musieť prečítať tie moje články aby som zistila, čo je na nich vtipné :D :D

   Odstrániť
  2. Tak to som rada, že sa nehneváš :D A duchovia-nie, ani trošičku :) Ale nebuď skromná-fakt píšeš super a humor je jeho súčasťou :D

   Odstrániť
 4. vypada to na zajimavou knizku, autora znam ale tohle jsem jeste necetla. a ta obalka je fakt dobra, hezci nez u nas grrr :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Náhodou, mne sa páčia všetky obálky, čo má táto kniha a ani jedna z nich nie je vyslovene škaredá (sami vieme, že existujú aj oveľa otrasnejšie obálky :DDD)

   Odstrániť